Bilgilendirme Foruma giriş veya şifre ile ilgili sorun yaşayanlar [email protected] adresine sorunu anlatarak mail atabilirsiniz.

Şubat Ayı Neden 4 Senede Bir 29 Gün

lakelos

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,662
1,206
113
Aptal batılıların hazırladıgı aptal bi takvim işte ..

blackzero

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,331
677
113
Aptal batılıların hazırladıgı aptal bi takvim işte ..
Neden aptal olsunlar ki. Şu an tek eşli olmayı bile Atatürkün getirdiği medeni kanuna yani batılıların kültürüne borçluyuz. Onlarla aramızda 300 sene fark var hocam. İster beğen ister beğenme. Keşke böyle olmasa. Ama durum bu

Son düzenleme:

SabriBey

Emekli Risk Birimi Başkanı
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
7,874
5,374
113
Kim baştan sona okudu acaba :) ben 3. cümlede bıraktım
Neden okumadın ki ne kadar güzel bir bilgi paylaşmış dostumuz, biraz farklı bilgiler öğrenmek iyidir.. Hep kumar hep kumar olmaz bak profil resmime ne haldeyim..

blackzero

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,331
677
113
Neden okumadın ki ne kadar güzel bir bilgi paylaşmış dostumuz, biraz farklı bilgiler öğrenmek iyidir.. Hep kumar hep kumar olmaz bak profil resmime ne haldeyim..
Biz millet olarak pek okumayı sevmiyoruz. Ben bazen 40 satır paragraf yazıyorum burada. Ama birisinin yazdığı 10 satırlık şeyi okumaya tahammül edemiyorum mesela. Sanki benimkileri kim okuyacaksa

lakelos

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,662
1,206
113
Neden aptal olsunlar ki. Şu an tek eşli olmayı bile Atatürkün getirdiği medeni kanuna yani batılıların kültürüne borçluyuz. Onlarla aramızda 300 sene fark var hocam. İster beğen ister beğenme. Keşke böyle olmasa. Ama durum bu
Özünü bilmedigin konu hakkinda yorum yapma dostum islamiyette çok eşlilik senin bildigin anlamda sapiklik yada harem kurma olayı degil islamiyette zorda kalmış kadınları kendinize eş olarak alabilirsiniz diyor yani zorda kalmış muhtaç veya fakir gibi anladınmı batı kültürü dedigin seyde batililar sadece kendini dusunur cikari olmadan insana 1 bardak su bile vermez ..

Metings1905

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,300
522
113
Hepsi 30 çekse nolcak kim ne bilcek salla gitsin

blackzero

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,331
677
113
Özünü bilmedigin konu hakkinda yorum yapma dostum islamiyette çok eşlilik senin bildigin anlamda sapiklik yada harem kurma olayı degil islamiyette zorda kalmış kadınları kendinize eş olarak alabilirsiniz diyor yani zorda kalmış muhtaç veya fakir gibi anladınmı batı kültürü dedigin seyde batililar sadece kendini dusunur cikari olmadan insana 1 bardak su bile vermez ..
Zorda kalan kadınlara yatağına almadan yardım edemiyor musun. Beni konuşturma. Saçma sapan yorum yapma. Ben bundan da bahsetmedim zaten. Nikahlı eşlerden bahsettim. Konuyu nerelere getirdin. İster beğen ister beğenme. İslam bu. İslamiyette erkek için çok eşlilik var. İlle de kadınının yardıma muhtaç olması gerekmiyor erkeğin çok eşli olması için. Sanki şart buymuş gibi konuşuyorsun. O islamda erkeğin maddi gücüne göre artık. Bunu övmek veya yermek için de söylememiştim ayrıca. Şu ayetlerle kafanıza göre oynamayın. İslam bu. Ya inanırsın ya inanmazsın. İslamda, kuranda erkek için çok eşlilik var ve hatta cariyelik te var. İslamına iftira atıyormuşum gibi tepki göstereceğine aç biraz dinini araştır. Batı kültürünü biraz olsun Atatürk size empoze etmese tek eşli bile değildiniz. Neden direk islama hakaret olarak algıladın ki bunu. İslamını söylüyorum sana

İftira diyorsan dinini bile bilmiyorsun. Harbiden şu dini, nonteistler müslümanlardan daha iyi biliyorlar. Müslümanken gülüp geçerdim bu cümleye ama hakikaten öyleymiş

Son düzenleme:

lakelos

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,662
1,206
113
Zorda kalan kadınlara yatağına almadan yardım edemiyor musun. Beni konuşturma. Saçma sapan yorum yapma. Ben bundan da bahsetmedim zaten. Nikahlı eşlerden bahsettim. Konuyu nerelere getirdin. İster beğen ister beğenme. İslam bu. İslamiyette erkek için çok eşlilik var. İlle de kadınının yardıma muhtaç olması gerekmiyor erkeğin çok eşli olması için. Sanki şart buymuş gibi konuşuyorsun. Bunu övmek veya yermek için de söylememiştim ayrıca. Şu ayetlerle kafanıza göre oynamayın. İslam bu. Ya inanırsın ya inanmazsın. İslamda, kuranda erkek için çok eşlilik var ve hatta cariyelik te var. İslamına iftira atıyormuşum gibi tepki göstereceğine aç biraz dinini araştır. Batı kültürünü biraz olsun Atatürk size empoze etmese tek eşli bile değildiniz. Neden direk islama hakaret olarak algıladın ki bunu. İslamını söylüyorum sana

İftira diyorsan dinini bile bilmiyorsun. Harbiden şu dini, nonteistler müslümanlardan daha iyi biliyorlar. Müslümanken gülüp geçerdim bu cümleye ama hakikaten öyleymiş
Senin kafanın içi pis dostum sana simdi islamı nasıl anlatayım ihtiyacı olan kadını yataga almak ne demek Allah sana görme ve anlama yetenegi versin ne diyim ..

blackzero

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,331
677
113
Senin kafanın içi pis dostum sana simdi islamı nasıl anlatayım ihtiyacı olan kadını yataga almak ne demek Allah sana görme ve anlama yetenegi versin ne diyim ..
Osmanlıda bu kadar şeyhler ulemalar vardı hiçbirisi bilmiyordu. Keşke senden islam dini dersi alsalardı :) Köle cariye pazarları da vardı ve hepsi de kurani esaslara göreydi. İslam cariyeliği de kaldırmadı. Sadece belli başlı kurallar getirerek aslında daha da meşrulaştırdı.

Sorun şu ki ben bunları şu an müslüman olsam da söylerim nonteist olsam da söylerim. Çünkü islam bu. İnanırsın veya inanmazsın o sana kalmış. Gay müslüman bile var :) normalde olamaz tabi ki ama var işte. Ayetleri kendine göre eğip bükmüş punduna uydurmuş o şekilde yaşıyor

lakelos

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,662
1,206
113
Osmanlıda bu kadar şeyhler ulemalar vardı hiçbirisi bilmiyordu. Keşke senden islam dini dersi alsalardı :) Köle cariye pazarları da vardı ve hepsi de kurani esaslara göreydi. İslam cariyeliği de kaldırmadı. Sadece belli başlı kurallar getirerek aslında daha da meşrulaştırdı.

Sorun şu ki ben bunları şu an müslüman olsam da söylerim nonteist olsam da söylerim. Çünkü islam bu. İnanırsın veya inanmazsın o sana kalmış. Gay müslüman bile var :) normalde olamaz tabi ki ama var işte. Ayetleri kendine göre eğip bükmüş punduna uydurmuş o şekilde yaşıyor
Kardesim sen ordan burdan aldigin orneklerle islam bu diyosun gercek islam o sekilde demiyo iste bu ikisini ayır birbirinden ondan sonra konusalim ..

blackzero

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,331
677
113
Kardesim sen ordan burdan aldigin orneklerle islam bu diyosun gercek islam o sekilde demiyo iste bu ikisini ayır birbirinden ondan sonra konusalim ..
Arkadaş son kez söylüyorum Daha da söylemiyeceğim. Sıktı artık. İslama, kurana göre erkeğe çok eşlilik vardır ve burada kriter kadının yardıma muhtaç olması falan değildir. Evet o sebeple de nikahlanabilir tabi ki fakat, erkeğe çok eşlilikte bu nikahlayıp nikahlayamama konusunda bir kriter değildir. Erkek, maddi gücüne göre dilediği kadar nikahlı eş ve cariye alabilir. Bunların hepsi kuran ayetleriyle sabit. Numaralarını da verebilirim sorun değil zaten hangi islam ulemasına gitsen sana bunu söyler. Şaka gibisiniz siz gerçekten. Ayet numaralarını da verir. Harbi diyorum sana nonteistler bu dini müslümanlardan daha iyi biliyorlar

X-RAY

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
6,136
6,501
113
Keşke şubatın 28'inde de doğsaydım. En azından senede bir hatırlanmamak yerine 4 senede bir hatırlanmamak daha iyiydi

Suskun1988

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
4,166
2,992
113
Peki anlamadığım bisey var usta :D jul sezar ile augustus kendi aylarını 1 gün uzatmak istiyorda february p.c mi kisaltiyorlar adamı. Orada bile eşitsizlik hor görme var 🤣

X-RAY

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
6,136
6,501
113
Gerçek İslam ne? Herkes kendine göre gerçek İslam kavramı çıkarmış Dünyada yüzlerce tarikat var hepsi kendi yaptığımı gerçek İslam sanıyor gerçek İslam ne ? O diyor onların yaptığı gerçek İslam değil bu diyor onların yaptığı gerçek İslam değil herkes bir gerçek İslam o değil gerçek İslam bu değil nedir kardeşim gerçek İslam

Cubiter

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
16,189
8,929
113

Takvimlerimiz 4 Yılda Bir Şubat Ayını Bir Gün Fazla Gösteriyor.
2024 de o yıllardan biri.
Bu yıl 29 Şubat’ta yani bugün doğanlar, 4 yıl sonra ilk kez doğum günlerini tam gününde kutlayabilecek.

Bu nedenle 2024 365 değil 366 gün olarak yaşanacak.
Peki artık yıl hangi zorunluluk nedeniyle ortaya çıktı?
Dünyanın Güneş etrafında dönmesi tam olarak 365,2422 gün sürüyor.
16. yüzyılda başlatılan Batı takviminde bir yıl 365 gün olarak belirlenmiş.
Geriye kalan yılın 0.2422'lik kısmı-yani beş saat, 48 dakika ve 46 saniyesi - her 4 yılda bir fazladan bir gün oluşturuyor.

Bu ayarlama sayesinde saatlerimiz dünyanın dönüşü ve mevsimleriyle uyum içinde kalıyor.
Şubat ayı 3 yıl 28 gün çekerken, 4 yılda bir takvim yaprakları 29’u gösteriyor.

Peki Neden Başka Bir Ay Değil de Şubat?
Bunun cevabı ise Milattan önce birinci yüz yıla uzanıyor.
Romalı lider Jül Sezar, gök bilimcilere Roma takvimini geliştirme görevini verdi. Roma takvimi 355 günden oluşuyordu ve her iki yılda bir 22 günlük fazladan bir ay yaşanıyordu.
Takvimin mevsimlerle uyumu bütünüyle bozulmuştu.
Sezar'ın emriyle hazırlanan takvimde bir yıl 365 gün olarak belirlendi; birkaç saatlik fazlalık da 4 yılda bir, bir gün olarak eklenmeye başladı.
Böylelikle "Artık yıl" doğmuş oldu. Ancak o zamanlar Şubat normalde 29, artık yıllarda 30 gün çekiyordu.
Ağustos ise 30 gündü.
Tarihçilere göre yeni Roma İmparatorluğu'nun başına geçen ve Jül Sezar kadar önemli olmak isteyen Augustus uzun bir aya kendi isminin verilmesini istedi.
Çünkü Jül Sezar'ın adını taşıyan July - Temmuz 31 gündü.
Bunun üzerine Şubat bir gün kısaltılarak, Ağustos ayına bir gün daha eklendi.

Artık Yıl Olmasa Ne Olurdu?
Eğer takvimlerde bu ayarlama yapılmamış olsaydı, mevsimler kaymaya başlardı.
700’lık bir döngü içinde Kuzey Yarımküre’de yaz, Haziran yerine Aralık’ta başlar hale gelirdi.
Aslında 150 yılda bır 4yilda bir 29 çekmesi gereken Şubat'ın 28 çekmesi kerekir
Yoksa 3000 yıl sonra tekrar biratik ay oluşacak v mevsimler tekra kaymaya baslicak
Bu takvime göre 18000 yıl sonra yazlar tekrar aralikda başlasa baslicak :)

blackzero

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,331
677
113
Gerçek İslam ne? Herkes kendine göre gerçek İslam kavramı çıkarmış Dünyada yüzlerce tarikat var hepsi kendi yaptığımı gerçek İslam sanıyor gerçek İslam ne ? O diyor onların yaptığı gerçek İslam değil bu diyor onların yaptığı gerçek İslam değil herkes bir gerçek İslam o değil gerçek İslam bu değil nedir kardeşim gerçek İslam
Hocam tatlı su müslümanı bunlar. Ayetleri olabildiği kadar yumuşatırlar. İslam tek din oluncaya kadar savaşın ayetini bile orada bilgi savaşından bahsediyor aslında diye yorumlayanını bile gördüm. Vicdanı mantığı bazı şeyleri kabül etmiyor, diğer yandan dinden de çıkamıyor. Akıllarınca ayetleri böyle yumuşatıyorlar işte. Durum bu. Ben böyle insanlarla arkadaş dost olurum sorun değil ama kendilerini kandırıyorlar

mytical91

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
1,328
1,854
113
Araştırırsan dipsiz kuyuya düşer yukarıdaki arkadaş gibi kendince yorumlar yaşarsın dini blacrose arkadaş gayet mantıklı.sekilde açıklamasını yapmış çağdaş olmak dinsizlik değil o zamanın şartlarına göre yazılan ayetler o zaman F16 kalkmasın savaşa deveyle gidelim iyi insan ol edersen ibadetini et kul hakkı yeme yetim hakkı yeme yeter

blackzero

Tanınmış üye
Aktif Üye
Ayrıcalıklı Üye
Yeni Üye
TC Onaylı
1,331
677
113
Araştırırsan dipsiz kuyuya düşer yukarıdaki arkadaş gibi kendince yorumlar yaşarsın dini blacrose arkadaş gayet mantıklı.sekilde açıklamasını yapmış çağdaş olmak dinsizlik değil o zamanın şartlarına göre yazılan ayetler o zaman F16 kalkmasın savaşa deveyle gidelim iyi insan ol edersen ibadetini et kul hakkı yeme yetim hakkı yeme yeter
Hocam gerçekten darılma ama dinini bilmiyorsun. Kurana göre bir müminin cennete gidebilmesinin anahtarı Allaha şirk koşmamasıdır. İyilik miyilik yapması falan değil. Bir insan ne kadar batağa batarsa batsın kurana göre Allahı tekliyorlarsa yani şirk koşmuyorsa eninde sonunda zaten cennete girer. Kulaktan dolma nenelerin dedelerin dediği laflara göre din anlatıyorsun. İslamda en büyük günah şirk koşmaktır. Kul hakı yemek değildir en büyük günah. Onun dışındakiler affedilebilir. Affedeilmeyecek tek şey şirktir