Bilgilendirme Foruma giriş veya şifre ile ilgili sorun yaşayanlar [email protected] adresine sorunu anlatarak mail atabilirsiniz.

Basketbol Euroleague Isınmaya Başlıyor

Shellac

Moderator
Yönetici
Moderatör
Ayrıcalıklı Üye
TC Onaylı
90,871
137,241
113
1697548818096.png

Euroleague’de sezonun ilk çift maç haftasındayız… Bu hafta özelinde, sezona istedikleri gibi başlayamayan temsilcilerimiz Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes’in yanı sıra, sezona fırtına gibi başlayan İspanyol devleri, Real Madrid ile Barcelona’nın maçlarını kaleme aldım.

1697548841004.png

Anadolu Efes

Barcelona’nın ardından bir darbe de Real Madrid’den yiyen temsilcimiz Anadolu Efes, maalesef ilerisi için umut vermiyor. Madrid maçında alınan farklı mağlubiyette, özellikle savunmada konsantrasyonun ve sertliğin çok düşük olması beni şaşırtan en büyük faktör oldu. Geçen sezon Türk Telekom’da, savunmada sertlik ve mücadele ile harikalar yaratan Koç Erdem Can, bu sezon bu alanlarda aynı kimyayı yakalayamadı. İşin hücum tarafında ise Larkin ile Darius Thompson’ın inişli çıkışlı performansları ve Clyburn’ün neredeyse hiç katkı verememesi de hücumu kitleyen en büyük faktörlerden. Yine de kısa rotasyonuna nazaran, eleştiriye çok daha açık bir uzun rotasyonu ile sezona başlayan Efes, çok geçmeden o bölgeye bir takviye yapacaktır diye düşünüyorum. "Bu transfer, NBA'den mi olur?” Avrupa’da kalan oyuncular da göz önünde bulundurulursa, büyük ihtimalle evet. Madrid maçının ilk çeyreğinde, Tyrique Jones savunmasında, Yabusele’nin çok rahat şekilde çift haneli skor üretmesi de o bölge için çalan bir alarmdı aslında.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, temsilcimizin Salı günü kötü durumdaki Asvel ile karşılaşıyor olması büyük şans. Asvel maçında kesinlikle galibiyet lazım. Bu galibiyet takıma da iyi gelecektir, ancak tüm problemleri çözmez elbette. Asvel maçının hemen ardından Perşembe günü daha zorlu olacak Valencia maçına çıkacak Efes. Valencia, Asvel’le kıyaslanmayacak derecede çok daha hazır bir takım ve fiziksel açıdan temsilcimize göre çok üstün. Sinan Erdem’de oynanacak iki karşılaşmanın da başa baş geçmesini bekliyorum…

1697548869887.png

Fenerbahçe Beko

Fenerbahçe Beko tarafında, işler Efes’e göre daha iyi olsa da ne yazık ki hücum tarafındaki oyunun zevk verdiği söylenemez. Milano ve Valencia maçlarında, alışık olduğumuzun dışında biraz daha bireysel oyunu ön plana taşıyan bir Fenerbahçe izledik. Özellikle Wilbekin ve Dorsey sahadayken hücumlarda maksimum 1-2 pas görebiliyoruz, bu da doğal olarak oyunun akmasını engelliyor. Bir de işin içine Guduric girdi mi, tamamiyle oyun kurucusuz, bireysele dayalı bir oyun izliyoruz. Dorsey’nin sakatlığı elbette çok talihsiz ve üzücü oldu ancak bu durum şüphesiz Calathes için önemli bir şans olacak. Transfer gibi bir ihtiyaç bence söz konusu değil, eldeki oyuncuların bu açığı kapatacak düzeyde olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Fenerbahçe Beko’nun son yıllarda hep, çok eksik varken galibiyet serileri yapması da bir gelenek haline geldi. Bu hafta Calathes’in ve Madar’ın sahada daha fazla süre almasıyla beraber Motley’nin de pota altında eski formunu yakalayacağını düşünüyorum. Fenerbahçe takım olarak pota altını oyuna katabilirse, şüphesiz Pierre ve Hayes de daha fazla boş alan bulacaktır. Özellikle Nigel Hayes’ın hızlı şekilde eski formuna dönmesi Euroleague’deki hedefler için çok önemli olacak.

Fenerbahçe Beko Salı akşamı Ataşehir’de, Ergin Ataman’lı Panathinaikos’u ağırlıyor. Atina temsilcisi de Fenerbahçe gibi sezona iyi başlayamadı. Hem Koç Ataman’ın hem de Sloukas’ın Ataşehir’de olmasıyla renkli bir maç olması kesin. Fenerhahçe Beko’nun zorlansa da galip gelmesini bekliyorum. Perşembe akşamı ise, bu kez Asvel’i konul edecek Fenerbahçe Beko. Euroleague için zayıf bir takım kuran Asvel’e karşı, temsilcimizin Salı günkü maça göre çok daha rahat bir oyunla kazanacağı beklentisi içindeyim.

1697548899977.png

Real Madrid

Sezon başı 4 oyuncu ile yollarını ayırıp şampiyon kadroya sadece Facundo Campazzo’yu ekleyen Real Madrid, şimdilik Euroleague’in en hazır takımı gibi. Campazzo, Efes maçında adeta “Avrupa’nın en iyi oyun kurucusuyum” dercesine bir maç çıkardı. Real Madrid bu hafta Salı ve Perşembe kendi evinde oynayacak. Özellikle Salı günü Zalgiris maçını herkese tavsiye ediyorum, aksiyonu bol bir maç bizi bekliyor. Perşembe günü ise Madrid’in rakibi Milano olacak.

1697548925245.png

Barcelona

Sezona, bütçede küçülmeye giderek başlayan Barça için işler kötü başlasa da, üst üste gelen Efes ve Olympiacos galibiyetleri çok değerli oldu. Roger Grimau’nun takımı bu hafta Salı günü Belgrad’da Partizan’la karşılaşacak. Obradovic’in takımı geçen hafta Asvel’e fark atsa da, oyuncu takviyesi olmadan Partizan’ın da işinin kolay olmadığı bir gerçek. Ama taraftarlarıyla Belgrad’da her zaman çok güçlüler. Barça, Cuma günü ise Palau Blaugrana’da Laso’lu Bayern Munich’i ağırlayacak.